In Memoriam

                              Captain

            James "Jim" Orr

        Who died on September 30, 2015

                        Vancouver, BC

Orr.jpg

         Badge # 92

           Age 60

 Captain Jim Orr was born on April 26, 1955 in Winnipeg, Manitoba. After completing his high school education in Winnipeg he moved to Vancouver. He joined the West Vancouver Fire Department on March 9, 1981. He was promoted to Lieutenant on May1, 2002 and Captain on September 1, 2003. He retired on September 30, 2009 after 28 years of service. He died in Vancouver Hospital of liver failure.

                              Captain

         Robert "Rob"Davidson

             Who died on January 21, 2016

                          Richmond, BC

Davidson.jpg

         Badge # 70

           Age 72

 Captain Bob Davidson was born on April 28, 1944 in Vancouver, B.C. He graduated from McGee High School in Vancouver. He worked for United Airlines in 1967 and eight years later in 1975 he began his career with the West Vancouver Fire Department. He was promoted to Lieutenant on January 25, 1993 and Captain on July 1, 1999. He retired on June 30, 2002. He died of cancer. He leaves behind to mourn his passing his wife Jill and his three children Jason, Shelly and Don.

                                Captain

       Kenneth "Ken" Tiderington

                   Who died on July 18, 2016

                               Sechelt, BC

         Badge # 10

           Age 79

                          Captain

      Kennith "Ken" Clifford

            Who died on July 10, 2016                                               Chilliwack, BC

Clifford.jpg

         Badge # 41

           Age 70

Captain Ken Clifford was born on October 25, 1946 in Vancouver, B.C. Ken acquired his education at West Van High in West Vancouver. He joined the volunteers in May of 1970 and joined the permanent force on December 1, 1970. He was promoted to Lieutenant on January 1, 1982 and Captain on August 28, 1989. He retired on August 31, 2003. He died in Chilliwack Hospital from cancer.  

Tiderington.jpeg

Captain Ken Tiderington was born on September 28, 1937. Ken acquired his education at West Van High in West Vancouver. He joined the West Vancouver Fire Department on June 14, 1959. He was promoted to Lieutenant on June 1, 1969 and Captain on August 28, 1971. He resigned on October 3, 1974. He had three children Brett, Ken Jr and Darcy. 

                     Lieutenant

              Ken Gisby

        Who died on July 4, 2016

               Greeny Lake, BC

                       Assistant Chief 

                John Halstead

       Who died on December 21, 2016

                          Whistler B.C.

Gisby.jpg

         Badge # 60

           Age 77

 Lieutenant Ken Gisby was born on October 7, 1938 in North Vancouver, B.C. He went to West Van High in West Vancouver. Ken was a volunteer with the Bowen Island Fire Department from 1963 to 1974. He joined the West Vancouver Fire Department on March 11, 1974. He was promoted to Lieutenant on December 15, 1990 He retired on August 29, 1997. He fought a long battle with cancer. He leaves behind his wife Laurie and two son’s David and Ken JR.  

1990 John H.jpg

         Badge # 11

           Age 86

Assistant Chief John Halstead was born on April 12, 1930 in Vancouver, B.C. He went to school at Queen Mary in Vancouver, Pauline Johnson and West Van High in West Vancouver. He joined the West Vancouver Fire Department as a volunteer in 1957 and then became a career firefighter on November 25, 1959. He was promoted to Lieutenant on March 1, 1971 and to Captain in January of 1973. He was further promoted to District Chief on January 1, 1882 and then to Assistant Chief on July 2, 1987. He retired in April 1990. He died of heart failure. He leaves behind his wife Kaye and daughter Karen

                    Assistant Chief

               Grant Bott

       Who died on February 5, 2017

                          Oliver, BC

1990 Grant B Retired 1990.JPG

         Badge # 14

           Age 80

 Assistant Chief Grant Bott was born in Flin Flon, Manitoba. At an early age moved to Vancouver, B.C. After high school he joined the Royal Canadian Navy serving on the HMCS Magnificent and the HMCS Ste. Therese. He joined the West Vancouver Fire Department on October 16, 1964 and was promoted to Lieutenant on May 1, 1972. Two Years later on October 16, 1974 he was promoted to Captain. He became Training Officer in 1977. On March 3, 1978 he was promoted to District Chief and became an Assistant Chief on March 1, 1985. He retired on January 19, 1989 and moved to Oliver, B.C. He died of heart failure.

                         Captain

            Frank Holinaty

      Who died on October 19, 2017

                North Vancouver, BC

1990 Frank H 2.JPG

         Badge # 23

           Age 87

Captain Frank Holinaty was born on March 30,1921 in Winnipeg, Manitoba where he graduated from St John’s High School. He joined the Winnipeg Fire Department in 1953 and served for 15 years. He moved to North Vancouver, B.C and joined the West Vancouver Fire Department on May 1, 1968. He was promoted to Lieutenant on August 16, 1974 and Captain in January of 1976. He retired on March 29, 1990 with 37 years of service. He leaves behind is wife Gwendolyn and children Gordon and Sylvia. 

Campbell.jpg

 Captain Barry Campbell was born September 4, 1947 in Vancouver B.C. He went to school at David Thompson High in Vancouver. Barry began his career in the fire service with the Kitimat Fire Department in 1969. He then joined the West Vancouver Fire Department on May 19, 1970. He was promoted to Lieutenant on September 15, 1981 and to Captain on October 24, 1983. He was President of (IAFF) local 1525 for 27 years. He retired on December 18, 1998. He died of cancer. He leaves behind his wife Pam and his children Britney, Brandon, Glen, and Sarah.

                      Captain

       Barry Campbell

    Who died on October 12, 2018

                   Nanaimo, BC

         Badge # 33

           Age 71

                                 Captain

                 Gordon Brown

                 Who died on May 30, 2018

                             Chilliwack, BC

36 G. Brown 1997.jpg

         Badge # 36

           Age 71

 Captain Gordon “Gordie” Brown was born on June 7, 1946 in North Vancouver, B.C. Gordon went to school at Hollyburn Elementary in West Vancouver, Holliston Elementary in Saskatoon, Saskatchewan and Dollarton Elementary in North Vancouver. At the age of 16 he joined the Royal Canadian Navy for 3 years and then moved to Penticton where he joined the Penticton Volunteer Fire Department. He joined the West Vancouver Fire Department on July 16, 1970. He was promoted to Lieutenant on September 15, 1981 and to Captain on August 1, 1988. He retired on September 26, 1997. He died of heart failure. He leaves to mourn his passing his wife Grace and daughter Katherine. 

                            Captain

                 Eric Butler

          Who died on January 8, 2019

                      Salmon Arm, BC

15 J. Chisholm 1997.JPG
29 E. Butler 1997.JPG

         Badge # 15

             Age 80

         Badge # 29

             Age 75

 District Chief Ben Audet was born on April 4, 1946 in Causapscal, Quebec. He joined the West Vancouver Fire Department as a volunteer in January 1969 and accepted as a professional firefighter on May 19, 1969. Ben was promoted to Captain on May13, 1978. He was further promoted to District Chief on January 25, 1993. Chief Audet retired on February 28, 2000. He died of brain cancer. He leaves behind to mourn his passing his wife Pat, daughter Barbara and son Charles.

Captain Eric Butler was born on November 28, 1943 in Vancouver, B.C. Eric graduated from West Van High in West Vancouver. He joined the West Vancouver Fire Department on April 1, 1970. He was promoted to Lieutenant on September 15, 1981 and Captain on January 1, 1982. He retired on September 26, 1997. He died on January 8, 2019 of Pulmonary Fibrosis. He leaves behind is wife Jenni and sons Steven, Christopher, Brent and Colin.

                            Captain

     Douglas (Doug) Beckley

         Who died on October 28, 2020

                            Sechelt, BC

25 D. Beckley 1997 2.JPG

         Badge # 25

             Age 75

                        District Chief

                 Ben Audet

        Who died on October 13, 2020

                   North Vancouver, BC

27 B. Audet 1997.JPG

         Badge # 27

           Age 74

 Captain Doug Beckley was born on December 28, 1944, Red Deer, Alberta. He graduated from West Van High School. Doug joined the West Vancouver Fire Department as a volunteer in August 1966 and was accepted as a professional firefighter on May 16, 1969. He was promoted to Lieutenant on December 1, 1974 and to Captain January 1, 1976. He retired in July 18, 1997. He died of bowel cancer. He leaves behind to mourn his passing his wife Ellen and daughters Jeanette and Terry.

                       District Chief

              Joe Chisholm

  Who died on December 30, 2018

              West Vancouver, B.C.

District Chief Joe Chisholm joined the West Vancouver Fire Department on June 16, 1964. He was promoted to Lieutenant in May 1972 and Captain in January 1976. He was elevated to District Chief on August 2, 1989. He retired on December 20, 1996 after 32 years of service. He died on December 30, 2018 of cancer. He leaves behind his wife Barbara

         Badge # 13

           Age 88

                      District Chief

        William "Bill" Weeks

       Who died on February 07, 2021

                   North Vancouver, BC

13 B. Weeks Retired 1989.jpg

 District Chief Bill Weeks was born on July 30, 1933 in Vancouver. Bill went to school at Vancouver College, Vancouver. At the age of 18 he joined the Royal Canadian Air Force for 3 years. Became a volunteer for West Vancouver Fire Department from 1960-64 and then joined the permanent force on July 16, 1964. He was promoted to Lieutenant on September March 1, 1972, Captain August 16, 1974 and District Chief on October 24, 1983. He retired on August 1, 1989. He died on February 7, 2021. He leaves behind to mourn his passing his wife Joanna and his children Marie, Bill, Anne, Alan.

Captain William (Bill) Phillips was born on July 4, 1958 in North Vancouver B.C. William went to school at West Vancouver Secondary and St George’s in Vancouver. He joined the West Vancouver Fire Department on November 17, 1980. He was promoted to Lieutenant on August 31, 2001 and to Captain on Sept 1, 2003. He retired on Jan 31, 2012. He died of Pancreas cancer. He leaves behind to mourn his passing his wife Kerry and his three children James, Samuel, Abigail. 

90 Bill Phillips 2.jpeg

                              Captain

              William Phillips

               Who died on July 16, 2021

                    North Vancouver, BC

         Badge # 90

           Age 63

Captain Terry Fox was born on July 31, 1932 in Sheffield, UK. Terry went to school at Carfield Secondary School in UK. He trained to be a paramedic in RAF in UK and served in the Far East. Moved to West Vancouver and became a volunteer for West Vancouver Fire Department from 1965 -1969 and then joined the permanent force on May16, 1969. He was promoted to Lieutenant on October 16, 1974 and Captain January 1, 1976. He retired on July 1, 1987. He died on September 30, 2021. Predeceased by his wife Margaret and son Fred. Leaving behind his two daughters Kelly and Sally and beloved grandchildren. 

         Badge # 24

           Age 89

24 T. Fox 1981.jpeg

                                 Captain

          Terence (Terry) Fox

   Who died on September 30 , 2021

              West Vancouver, B.C.